Nie jedna firma borykała się nie raz z problemem posiadania nadwyżki pracowników lub niedoboru. Zamiast potrzeby dokonywania trudnych decyzji, między takimi przedsiębiorstwami może dojść do sytuacji, która przyjęła się jako leasing pracowniczy.
Wszystko polega na nawiązaniu umowy między macierzystym pracodawcą, a pracodawcą wynajmującym pracownika, na określony okres. Przede wszystkim, także pracownik musi wyrazić zgodę na zmianę miejsca pracy oraz samego pracodawcy (popatrz na dokładny opis leasing pracowniczy). Następnie pracownik otrzymuje urlop bezpłatny, a na jego czas następuje zawieszenie stosunku pracy z pracodawcą macierzystym. Na czas tego urlopu, pracownik podpisuje umowę z nowym pracodawcą, zazwyczaj jest to umowa na czas określony, lecz są także podejmowane inne rodzaje umów. Wszystko to podlega prawu zawartemu w kodeksie pracy. Dzięki temu pracownik nawiązuje także normalny stosunek pracy z pracodawcą. Pracodawca jest zobowiązany płacić wszystkie wskazane prawem opłaty, a także wypłacać zawarte w umowie wynagrodzenie. Jeśli pracownik zgodzi się na takie rozwiązanie, nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania go.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które posiadają pracowników na urlopach i brak im rąk do pracy, czy potrzebują pracowników o określonych kwalifikacjach, lecz nie mają czasu na wyszkolenie ich. Dzięki temu firmy mogą wzajemnie sobie pomagać, a także nawiązują przyjazne stosunki.